Świadczymy kompleksowe usługi w zakresie:

– Implantologii
– Stomatologii Estetycznej
– Protetyki
– Ortodoncji

Potrzebujesz pomocy? Nie zwlekaj. Zadzwoń i umów wizytę jak najszybciej.

Stomatologia Estetyczna

Kliknij nazwę na belce poniżej aby przeczytać więcej

Stomatologia estetyczna

Jest to dziedzina stomatologii zajmującą się poprawą wyglądu estetycznego zębów i twarzy. Stanowi ją szeroka gama usług stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających Pacjentów. W dzisiejszych czasach pierwsze wrażenie jest niezmiernie istotne. Atrakcyjny wygląd ułatwia znalezienie życiowego partnera oraz ma znaczenie na rynku pracy. Dbając o własny wygląd robimy to, by spełnić oczekiwania otoczenia, ale tez żeby podnieść własną samoocenę. Cechą charakterystyczna świadczącą o atrakcyjności twarzy są usta, w tym uśmiech i odsłaniane przy nim zęby. Dominację zębów można zwiększyć, zwiększając fizycznie lub optycznie widoczne powierzchnie zębów. Można w tym celu przedłużyć korony, rozjaśnić zęby przemieścić je bardziej do przodu lub powiększyć strefę widocznego dziąsła. Dzięki tym zabiegom lekarz może upiększyć uśmiech Pacjenta i przywrócić mu młodzieńczy wygląd.

Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich.

Współczesna stomatologia estetyczna obejmuje wszystkie działy stomatologii.

Z zabiegów wpływających na estetykę zębów w placówce Medcom oferujemy m.in.:

 • Wybielanie zębów
 • Korygowanie i konturowanie zębów
 • Biżuteria nazębna
 • Licówki kosmetyczne
 • Korony i mosty porcelanowe pełnoceramiczne i na podbudowie cyrkonowej
 • Kosmetyczne wypełnienia
Wybielanie zębów

Przebarwienie zębów jest częstym zjawiskiem powiązanym z problemami natury klinicznej i estetycznej. Stawia ono przed zespołem stomatologów dwa podstawowe zadania. Pierwszym jest ustalenie przyczyny przebarwień na zębach, a drugim podjęcie odpowiednich działań.

Wbrew różnym wszechobecnym opiniom, wybielanie zębów jest całkowicie bezpieczne. O jego skuteczności decyduje zastosowana metoda.

Niezależnie od sposobu wybielania należy pamiętać, że każde wybielanie zębów nie jest stałym rozwiązaniem i wymaga konserwacji lub „odświeżenia” dla utrzymania długotrwałego efektu. Trzeba też pamiętać, że zęby osiągają w pewnym momencie taki poziom wybielenia, powyżej którego nie da się już nic osiągnąć – to tzw. punkt saturacji.

Dalsze wybielanie nie da lepszego efektu. Podjęcie decyzji o wybieleniu zęba, bądź zastosowaniu innego zabiegu poprawiającego jego właściwości estetyczne zależy od trzech podstawowych czynników: przyczyny przebarwienia, wieku Pacjenta oraz stanu pozostałej części korony zęba.

Kolor zębów można poprawić stosując różne metody takie jak: specjalistyczne czyszczenie polegające na zdjęciu kamienia nazębnego oraz polerowaniu mającemu na celu usunięcie plamek i kamienia, wewnętrzne wybielanie martwych zębów, zewnętrzne wybielanie żywych zębów, mikroabrazja szkliwa przy użyciu środków ściernych i kwasów oraz zakładanie koron oraz licówek.

DLACZEGO SZKLIWO ZMIENIA SWOJĄ BARWĘ?

Jest wiele odcieni zębów. Naturalna barwa zależy od koloru zębiny przeświecającej przez szkliwo oraz od koloru i stopnia przezierności szkliwa. W Polsce najczęściej spotyka się tzw. odcień A3, czyli biel lekko wpadającą w żółć. Rzadsze są biele przełamane szarością, kolorem pomarańczowym albo brązowym.

Każdy człowiek w młodym wieku ma piękne śnieżnobiałe zęby, co uwarunkowane jest zewnętrzną strukturą zęba, jaką jest szkliwo, którego wyglądem zbliżony jest do porcelany. Zęby żółkną wraz z wiekiem- na skutek codziennego żucia dochodzi od ścierania się szkliwa, staje się ono coraz bardziej cienkie i przezierne, powstają w nim mikropęknięcia, w wyniku czego coraz mocniej zaczyna prześwitywać zębina znajdująca się pod spodem, która ma charakterystyczny żółty odcień. Dodatkowo w przestrzeniach między pryzmatami szkliwa odkładają się barwniki i osady. Oba te czynniki powodują, że zęby nabierają coraz bardziej matowego i ciemniejszego koloru.

Wybielanie zębów usuwa barwniki i zanieczyszczenia z przestrzeni międzypryzmatycznej. Niektóre szczeliny są szybko ponownie mineralizowane przez składniki znajdujące się w ślinie, podczas gdy inne wypełniają się ponownie szczątkami organicznymi.

PRZYCZYNY PRZEBARWIEŃ

Przebarwienie zębów może być powodowane zarówno zewnętrznymi jak i wewnętrznymi czynnikami.

– Czynniki zewnętrzne: Powodami przebarwień mogą być: kamień nazębny, tytoń, pewne rodzaje pokarmów, , płukanki i leki (zawierające chlorheksydynę lub płynną postać soli żelaza, olejki aromatyczne). Większość zewnętrznych przebarwień można usunąć za pomocą specjalistycznego czyszczenia(scaling piaskowanie), szczotkowania zębów (z użyciem pasty wybielającej), płukanek wybielających, korekty powierzchni koron i korzeni . Przebarwienia te mogą mieć charakter powierzchowny i dotyczyć tylko szkliwa, lub głęboki, gdy barwniki odkładają się w zębinie. Powierzchowne przebarwienia z reguły (jeśli są niewielkie) mogą być usunięte poprzez szczotkowanie lub specjalistyczne czyszczenie zębów w gabinecie. Przebarwienia zębiny mogą być usunięte wyłącznie poprzez wybielenie.

– Czynniki wewnętrzne: dzielimy na: ogólne i lokalne. Do czynników ogólnych zaliczyć można: uwarunkowane genetycznie anomalie chromosomowe, wrodzone wady, wrodzone zaburzenia metabolizmu, zaburzenia w okresie noworodkowym, choroby zakaźne, endokrynopatia, niedobory pożywienia/niedożywienie, enteropatia, fluoroza. Do najważniejszych lokalnych przyczyn przebarwień należą: pourazowy krwiak miazgi, , martwica miazgi, czynniki związane z leczeniem endodontycznym zębów, , próchnica i zwapnienie miazgi. W przeszłości panowało przekonanie, że przebarwienia zębów spowodowane czynnikami wewnętrznymi są oporne na wybielanie. Dzisiejsza stomatologia jest w stanie sobie z nimi poradzić. Ważne jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny przebarwienia i odpowiedni wybór metody wybielania dla zębów żywych i martwych.

Czynnikami wewnątrzpochodnymi mogą być również leki stosowane w leczeniu ogólnym- (m.in. antybiotyki z grupy tetracyklin). Jeśli lek był użyty pomiędzy czwartym miesiącem życia płodowego a pierwszym rokiem życia, zaburzenie może dotyczyć zębów mlecznych, natomiast podawanie dziecku leku w okresie od urodzenia do około siódmego roku życia, może skutkować zaburzeniami w obrębie zębów stałych. Efektem mogą być żółto-brązowe plamki na zębach. Nasilenie zabarwienia jest uwarunkowane dawką antybiotyku, czasem trwania leczenia oraz okresem podawania leku w stosunku do stadium rozwojowego uzębienia. Zęby, które w tym okresie były już zmineralizowane nie ulegają przebarwieniu. W ostatnich latach zauważa się jednak mniejszą ilość przebarwień spowodowanych tetracykliną.

Przebarwienia i uszkodzenia struktury zęba mogą również wystąpić, gdy całkowita dzienna dawka jonów fluorkowych przyjmowanych w wodzie, paście do zębów, kroplach leczniczych czy tabletkach. jest zbyt wysoka w fazie formowania się szkliwa oraz jego dojrzewania. Prowadzi to do powstania zmian na większości stałych zębów i może dawać objawy w postaci matowobiałych lub ciemniejszych plam i porowatego szkliwa.

POZOSTAŁE PRZYCZYNY PRZEBARWIEŃ ZĘBÓW

Wiek: Z biegiem lat zęby stają się ciemniejsze. Wybielanie zębów u nastolatków daje natychmiastowy efekt. U trzydziesto i czterdziestolatków, czyli osób u których proces żółknięcia jakiś czas temu się rozpoczął może wymagać nieco więcej zachodu. Generalnie im starsze zęby, tym bardziej skomplikowanych, pracochłonnych lub kosztownych zabiegów należy użyć, aby je wybielić.

Kolor początkowy: Każdy z nas posiada wrodzony kolor zębów, który waha się od żółto-brązowego do szarego, i zmienia się w czasie. Żółto-brązowy kolor lepiej reaguje na wybielanie niż szary, prościej też wybielić zmiany w kolorze szkliwa niż zębiny. Dłużej trwa wybielenie okolic przy szyjce zęba.

Przezroczystość i przezierność: Przezierność zęba zależy od budowy szkliwa i zmienia się wraz z wiekiem. Podczas wybielania zębów ogromne znaczenie ma stopień mineralizacji szkliwa. Dobrze zmineralizowane szkliwo jest mniej przezierne a efekt wybielania tego typu zębów jest bardziej stabilny niż w zębach, których szkliwo jest mnie zmineralizowane.Nawyki żywieniowe: Spożywanie głównie napojów gazowanych oraz soków owocowych a także czerwonego wina, kawy, herbaty, coli, kolorowych napojów i pokarmów powoduje odkładanie się przebarwień. Ponadto spożywanie kwaśnych produktów żywnościowych, takich jak owoce cytrusowe i ocet przyczyniają się do erozji szkliwa. W rezultacie szkliwo staje się bardziej przezierne co powoduje przeświecanie przez nie żółtej zębiny. Nałóg palenia: Nikotyna zawiera brązowe barwniki, które stopniowo wchłaniają się w strukturę zęba powodując jego przebarwienie.

Istnieje kilka sposobów wybielania zębów:

 1. Wybielanie zębów w domu nakładkami wykonanymi w gabinecie
 2. Wybielanie martwych zębów w gabinecie
 3. Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie lampą np. Beyond

Dużo kontrowersji budzą ogólnodostępne pasty wybielające. Zdaniem stomatologów żadna z past dostępnych na rynku nie jest w stanie zębów długotrwale i skutecznie wybielić. Żadna nie daje również takich efektów jak zabiegi przeprowadzone w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym.

We wszystkich tych sposobach wykorzystywana jest ta sama substancja czynna – nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Różnica polega na stopniu stężenia substancji czynnej oraz na różnym czasie aplikacji. Wybielanie powinno być zastosowane przed wykonaniem ostatecznych wypełnień kompozytowych, licówek czy koron po to, aby osiągnąć jak najlepszy efekt estetyczny. Zęby bezpośrednio po wybielaniu są odwodnione (przez co jaśniejsze), co utrudnia dobranie koloru planowanego uzupełnienia. Zaleca się odczekanie minimum dwóch tygodni od ukończenia wybielania zanim przystąpi się do wykonania wypełnień w zębach przednich w celu ustabilizowania się ostatecznego koloru zębów.

Przeciwwskazania do wybielania zębów
 • Okres ciąży i karmienia (nie ma najnowszych badań, co do ewentualnych działań ubocznych preparatu na rozwijający się organizm)
 • Dzieciom poniżej 14 roku życia,( choć np. w USA powszechnie wybiela się zęby nastolatkom)
 • Nie wyleczone ubytki próchnicze lub klinowe (muszą być wyleczone przynajmniej prowizorycznie)
 • Nieszczelne wypełnienia
 • Obecność kamienia nazębnego
Wybielanie nocne nakładkowe

Biorąc pod uwagę dostępność produktów do samodzielnego wybielania zębów na rynku, uważamy, że najlepsze rezultaty wybielania zębów przynoszą systemy wybielające z indywidualnymi nakładkami wykonanymi w gabinecie stomatologicznym. Te zestawy zawierają idealnie dopasowane szyny wybielające oraz preparaty o wyższym stężeniu nadtlenku niż inne produkty dostępne w aptekach/drogeriach.

Nocne wybielanie nakładkowe to skuteczna i bezpieczna metoda wybielania zębów. Dzięki niej istnieje możliwość rozjaśnienia koloru przebarwionych zębów w ciągu kilku lub kilkunastu dni. Po zastosowaniu się do wskazówek lekarza można uzyskać zmianę koloru o kilka odcieni. Badania naukowe oraz nasze doświadczenie potwierdzają 90% skuteczność stosowania tej metody. Pacjenci powinni jednak pamiętać, że rozjaśnieniu ulegają jedynie zęby. Wypełnienia oraz korony i inne uzupełnienia protetyczne nie zmieniają koloru.

Użycie profesjonalnego żelu pozwala na uzyskanie długotrwałego efektu. Wybielanie powinno być zastosowane przed wykonaniem ostatecznych wypełnień kompozytowych, licówek czy koron po to, aby osiągnąć jak najlepszy efekt estetyczny. Zaleca się odczekanie minimum dwóch tygodni od ukończenia wybielania zanim przystąpi się do wykonania wypełnień w zębach przednich w celu ustabilizowania się ostatecznego koloru zębów.

Pierwszym etapem jest oczyszczenie zębów w gabinecie – zdjęcie kamienia, piaskowanie, nałożenie lakieru z fluorem). Już sam ten zabieg daje nieraz takie efekty, że można na nim poprzestać. Jeśli jednak przebarwienia są poważniejsze, przystępujemy do kuracji wybielania. Wcześniej jednak należy niektóre stare wypełnienia uszczelnić lub wymienić.

Lekarz robi gipsowy wycisk zębów, a na jego podstawie technik dentystyczny przygotuje dwie elastyczne, przeźroczyste szyny, wykonane z cienkiego, elastycznego materiału, co zapewnia wygodę użytkowania. Nakładki są dopasowywane, a lekarz instruuje Pacjenta, w jaki sposób nakładać żel. Ważne, aby nakładać go tylko na wewnętrzną powierzchnię przednich ścianek nakładek, gdyż wybiela się tylko powierzchnie przednie zębów tj. widoczne dla innych.

Metoda nakładkowa jest bardzo skuteczna, warunkiem jest konsekwencja. Nakładki wypełnione żelem trzeba nosić trzy- pięć godzin dziennie, można też z nimi spać. W ciągu dwóch-czterech tygodni zęby rozjaśnią się o cztery-pięć odcieni. W metodzie nakładkowej stosuje się żele o 10-, 15- i 20-proc. zawartości silnie utleniającego związku aktywnego. Jeśli wlejemy do szyny za dużo żelu, może przebarwić ona dziąsła na biało i spowodować pieczenie, ale to szybko mija. Innym skutkiem ubocznym bywa przejściowa nadwrażliwość zębów (u 30-50 proc. Pacjentów). Ta dolegliwość ustępuje po jednym, dwu, a najdalej kilku dniach po zaprzestaniu lub zakończeniu kuracji. Jeśli Pacjent ma wrażliwe zęby, powinien uprzedzić stomatologa – dostanie wtedy preparat z fluorem.

Efekt wybielający przy użyciu profesjonalnego żelu jest długotrwały (na lata). Zęby mogą ciemnieć szybciej, jeśli są poddawane działaniu kawy, herbaty, papierosów, ciemnych soków owocowych, itp. Po kilku latach w razie potrzeby można powtórzyć wybielanie. Wystarczy wtedy wybielać przez kilka nocy.

Wybielanie zęba martwego

Nowoczesne techniki pozwalają dziś także na wybielenie zębów martwych, które są bardzo często przyczyną przebarwień w przednim odcinku łuku zębowego są zęby martwe. Mechanizm powstawania przebarwień w zębach martwych jest zupełnie inny niż w przypadku zębów żywych i wymaga odpowiednio dobranego wybielania.Wybielanie koron zębów martwych, prawidłowo przeleczonych kanałowo (!), wymaga indywidualnego postępowania. Przebarwienia w takich zębach tworzą się w wyniku przenikania do zębiny barwników krwi, martwej miazgi zęba i materiału wypełniającego kanał. Ten proces zachodzi wewnątrz zęba, dlatego tam należy działać środkiem wybielającym.

Wybielanie tak przebarwionego zęba polega na opracowaniu jego komory i założeniu do środka preparatu wybielającego. Taką wkładkę wymienia się, co kilka dni. Leczenie obejmuje od 2 do 5 wizyt w zależności od stopnia przebarwienia korony. Na ostatniej wizycie zakłada się wypełnienie kompozytowe.

Wybielanie zębów w gabiniecie metodą Beyond

Jeśli nie chcemy wybielać zębów samemu, powinniśmy się oddać w ręce specjalisty. Po oczyszczeniu zębów (jak w metodzie nakładkowej) lekarz /higienistka zabezpiecza dziąsła specjalnym preparatem. Na zęby nakładany jest żel i pozostawia na 30-60 min. Proces przyśpiesza naświetlanie specjalną lampą lub laserem. Substancją aktywną żelu wybielającego jest nadtlenek wodoru. Żel w swoim składzie zawiera również substancje zabezpieczające zęby przed nadmierną nadwrażliwością podczas zabiegu.

Efekt widać po pierwszym zabiegu, ale najlepiej umówić się na dwie-trzy wizyty utrwalające. Po zabiegu zęby stają się jaśniejsze o kilka odcieni według skali Vita.

Ta metoda jest nieco mniej skuteczna od nakładkowej, bo preparat wybielający krócej kontaktuje się z zębem. Wybielanie wystarcza na dwa-trzy lata. Efekt utrzyma się dłużej, jeśli przebarwienia szkliwa spowodowane ,,koloryzującymi” napojami i pokarmami usuwa się na bieżąco pastą wybielającą lub poprzez profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie.

Wybielanie tą metodą jest całkowicie bezpieczne co potwierdzają liczne badania naukowe wykonane na przestrzeni kilkunastu lat. Technologia systemu Beyond używana jest obecnie w ponad 100 krajach na całym świecie, a setki osób dziennie poddaje się tym zabiegom.

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie metodą Beyond jest całkowicie bezbolesne ale u niektórych Pacjentów stwierdza się przejściową nadwrażliwość zębów, która szybko mija.

Pierwsze 48 godzin po zabiegu Beyond nazywane są „białymi godzinami”. Należy zaprzestać palenia papierosów, picia kawy, herbaty, coli, czerwonego wina i innych „kolorowych” napojów oraz pokarmów. Aby utrzymać biel zaleca się szczotkowanie zębów ogólnie dostępną pastą wybielającą.

Wybielanie zębów w gabinecie metodą PREVDENT

PrevDent jest bezpiecznym systemem wybielającym.

Procedura PrevDent odróżnia się od innych produktów wybielających dostępnych w gabinetach stomatologicznych, włączeniem do niej nano-hydroksyapatytu.

Szeroko zakrojone badania i literatura wskazują, że nano-hydroksyapatyt remineralizuje szkliwo i znacznie zmniejsza nadwrażliwość.

Zęby stają się jaśniejsze, bielsze i zdrowsze.

System PrevDent przywraca ich naturalną biel, a pacjent podczas procesu wybielania i w czasie po nim, ma znacząco wyeliminowaną nadwrażliwość.

Przed i po wybielaniu wskazane jest stosowanie pasty prevDent, która powoduje dokładne wypełnienie ubytków hydroksyapatytu w zębie i szczelnie wypełnia kanaliki zębinowe.

Szkliwo zostaje odbudowane, nadwrażliwość zanika, powierzchnia zęba staje się znów gładka, a uśmiech jaśniejszy.

Pasty, paski i płukanki wybielające

Dostępne na rynku pasty wybielające doczyszczają zęby lepiej niż zwykłe, ale nie dają spektakularnych, trwałych efektów. Można je porównać do dobrego proszku do prania: uprana koszula ulegnie rozjaśnieniu , ale jeśli chcesz ją wybielić, potrzebujesz specjalnego preparatu. Poza tym są przebarwienia, na które pasta nie pomoże. Zaleta: metoda jest tania, pasty kosztują 20-50 zł (choć bywają i po 100 zł).

Wśród preparatów są płukanki, sztyfty, szczoteczki, gumy do żucia. Należy przy tym pamiętać, że mogą one co najwyżej doprowadzić do „kosmetycznej” zmiany zabarwienia, nieporównywalnej w żaden sposób do efektu, jaki uzyskuje się po zabiegach wybielania przy pomocy profesjonalnych urządzeń i materiałów w gabinecie stomatologicznym.

 

W aptekach bywają też paski do naklejania na zęby. Nie oczekujmy jednak cudów. Dzięki tej metodzie możemy po 14 dniach rozjaśnić zęby o 2-3 odcienie, ale tylko 6-8 zębów z przodu.

Licówki

Kliknij nazwę na belce poniżej aby przeczytać więcej

Licówki

Licówki to precyzyjne uzupełnienia estetyczne w postaci bardzo cienkich płatków porcelanowych, mocowane na powierzchniach wargowych lub policzkowych zębów (od strony licowej – stąd nazwa). Dzięki tej metodzie osiągniemy szybki efekt estetyczny poprawiający kształt i kolor naszych zębów.

Licówki porcelanowe to jedna z technik od lat stanowiąca największy filar stomatologii estetycznej. Pozwala osiągnąć spektakularne efekty, mimo niewielkiej ingerencji w twarde tkanki zębowe. Jest nieoceniona zarówno u Pacjentów w różnych grupach wiekowych. Licówki porcelanowe występują jako niezależna procedura poprawiania uśmiechu lub stanowią element składowy tzw. prac kombinowanych (mosty + licówki, korony + licówki, protezy + korony + licówki). W pełnym łuku najczęściej wykonuje się około 6-8 licówek w przednim odcinku.

Licówki to forma leczenia z pogranicza trzech dziedzin stomatologii. Są to protetyka, ortodoncja i stomatologia estetyczna. Wynika to z szerokiego zakresu wskazań do wykonania tego typu uzupełnień. Licówki likwidują wszelkie estetyczne niedoskonałości zębów sprawiając, że wyglądają one zdrowo i naturalnie.

Licówki porcelanowe wyglądają doskonale, są bardzo trwałe i nie maja negatywnego wpływu na dziąsła. Są bardzo cienkie- ich grubość średnio waha sie w granicach 0,3-0,5mm, ich zastosowanie pozwala na maksymalne ograniczenie ingerencji w zdrowe tkanki zęba. Postęp technologiczny sprawił, że możemy wykonywać licówki o grubości 0,2-0,3mm. Można je cementować na nietkniętym szkliwie (licówki bez szlifowania). Tak cienkościenna licówka może być wykorzystywana przy korektowaniu kształtu zębów. Wielu Pacjentów ze wskazaniem na leczenie ortodontyczne będzie mogło skorzystać z tej techniki leczenia. Jeżeli lekarz stosuje odpowiedni system adhezyjny oraz przestrzega wszystkich zasad, leczenie z zastosowaniem licówek po prostu nie może się nie udać.

Pierwsze licówki cementowane adhezyjnie były wykonane w latach 80, materiały użyte wtedy są dziś uważane za prymitywne, a odsetek licówek które dziś mają po 15 lat wynosi 93 %.

Dzięki licówce ząb nabiera idealnego kształtu i oczekiwanego koloru. Wykonane są z niezwykle wytrzymałego, półprzezroczystego materiału – porcelany o wyglądzie zbliżonym pod względem koloru oraz wrażenia dotykowego do naturalnego szkliwa zębów. Licówki nie są podatne na ubytki o charakterze próchnicowym i są odporne na silne przebarwienia, dlatego biały uśmiech pozostaje niezmieniony przez wiele długich lat.

Raz zacementowane licówki idealnie współgrają z naturalnymi zębami. Licówki są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na przebarwienia. Wykonywane są w różnych odcieniach bieli tak, aby można wybrać kolor najbardziej odpowiadający barwie pozostałych zębów, które zostały ówcześnie poddane wybielaniu (warunek konieczny). Są idealnym rozwiązaniem dla osób, w przypadku których zastosowane metody wybielania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, mogą również zostać zastosowane w celu odbudowy częściowo utraconego zęba lub korekty jego kształtu, pozwalają skutecznie ukryć uszczerbki i pęknięcia w szkliwie, są rozwiązaniem w wielu innych sytuacjach .

Licówki porcelanowe pozwalają na:
 • zmianę koloru zębów, poprzez pokrycie przebarwień, plam lub poprzez rozjaśnienie zębów
 • korektę estetyczną kształtu zęba poprzez jego wydłużenie, skrócenie, poszerzenie lub zwężenie
 • estetyczną odbudowę częściowo utraconego zęba
 • korektę położenia zęba w łuku, w przypadku niewielkich nieprawidłowości w postaci wychylenia lub rotacji zęba – możliwość uniknięcia leczenia ortodontycznego
 • estetyczne zamknięcie szpar między zębami

Licówki wykonuje się najczęściej w następujących przypadkach:

 • planowana zmiana kształtu zębów,
 • mnogie erozje i ubytki szyjkowe,
 • urazowe odłamania brzegów siecznych,
 • nieestetyczne wypełnienia na powierzchniach licowych zębów przednich,
 • szpary między zębami,
 • korekta ustawień zębów,
 • zęby stożkowe,
 • niedorozwoje szkliwa,
 • przebarwienia np. po antybiotykach które nie mogą być usunięte poprzez wybielanie,
 • wydłużenie i rozjaśnienie startych z wiekiem zębów.
ZALETY LICÓWEK
 • Zachowują trwałą barwę i połysk, nie ulegają przebarwieniom.
 • Stwarzają nieograniczone możliwości indywidualnej charakterystyki.
 • Wymagają niewielkiej preparacji twardych tkanek zęba.
 • Zapewniają wyjątkową szczelność brzeżną.
 • Posiadają dużą odporność na ścieranie.
 • Dają bardzo dobry efekt estetyczny.
 • Są kompatybilne z tkankami przyzębia.
 • Powodują znaczną poprawę samopoczucia Pacjentów po zakończonym leczeniu.
 • Zapewniają Biały Uśmiech przez wiele lat.
POSTĘPOWANIE PODCZAS WYKONANIA LICÓWEK

Na pierwszej wizycie przed wykonaniem licówek lekarz po określeniu wskazań , przeciwwskazań i zebraniu właściwego wywiadu przygotowuje na modelach gipsowych projekt ostatecznej pracy (wax-up). Można go zmierzyć na zębach Pacjenta (mock-up) oraz wraz z Pacjentem omówić ewentualne korekty. Następnie po zaakceptowaniu mock-upu przygotowuje się zęby i pobiera wycisk skanerem wewnątrzustnym Lava lub metodą tradycyjną. Jeżeli zęby wymagały szlifowania, Pacjent opuszcza gabinet w licówkach tymczasowych. Po okresie potrzebnym na wykonanie pracy przez laboratorium Pacjent zgłasza sie na ostateczne osadzenie licówek porcelanowych na zębach.

Przed przystąpieniem do leczenia za pomocą licówek porcelanowych należy wykonać pełną sanację jamy ustnej , czyli wyleczyć wszystkie ubytki próchnicowe, oczyścić zęby z kamienia i osadu, wykonać zdjęcia radiologiczne i, jeżeli to konieczne, wybielić zęby. Wybielanie jest konieczne wtedy, gdy licówki mają być nałożone na zęby z dużymi przebarwieniami. Należy także wnikliwie dokonać analizy uśmiechu i odbudować braki zębowe, które mogą zagrozić trwałości przyszłych licówek.

Czasami przed wykonaniem licówek należy przeprowadzić leczenie ortodontyczne, jeżeli rotacje, przechylenia czy przemieszczenia zębów są tak duże, że efekt estetyczny po wykonaniu licówek nie byłby zadowalający.

Po wykonaniu licówek

W przypadku licówek, jak i innych uzupełnień protetycznych, ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Prawidłowe szczotkowanie, nitkowanie i korzystanie z dodatkowych zabiegów higienicznych sprawi, że wykonane uzupełnienie będzie służyło przez wiele lat, a my odzyskamy długo skrywany szeroki uśmiech.

PO ZABIEGU

Jedynie stała dbałość i troska o uzębienie i wykonaną odbudowę , jest w stanie zapewnić optymalną trwałość i bezproblemowe działanie licówek. Osoby, które przeszły zabieg powinny stosować się do poniższych wskazówek:

Żucie: Jak przy zębach naturalnych, należy unikać gryzienia i żucia pokarmów zbyt twardych (twarde słodycze, lód, kości itp.) zębami zaopatrzonymi w licówki, ponieważ pod działaniem skrajnych sił porcelana może zostać odłamana od zębów. Niedopuszczalne jest także obgryzanie paznokci czy łuskanie ziarek np.słonecznika. należy unikać nagryzania bardzo twardych przedmiotów jednym zębem.

Wizyty kontrolne: należy regularnie przychodzić na wizyty kontrolne – co 6 miesięcy albo podczas zalecanych przeglądów. Często problemy pojawiające się przy licówkach mogą być zauważone na wczesnym etapie i łatwo zażegnane, podczas gdy czekanie przez dłuższy okres może wymagać w efekcie powtórzenia całego procesu odtwórczego.

Zabiegi profilaktyczne: W celu zapewnienia optymalnej trwałości odbudowy, a także zapobiegania w przyszłości próchnicy czy uszkodzeniu tkanek wspierających licówkę , należy stosować się do następujących zabiegów profilaktycznych :

 • szczotkować zęby pastą z zawartością fluoru po każdym jedzeniu oraz nitkować je, szczególnie przed snem.
 • stosować płukankę z fluorem, płucząc energicznie jamę ustną przez przynajmniej 30 sekund – najlepiej tuż przed snem.

Przeciętnie licówki starczają na kilkanaście do kilkudziesięciu lat, niemniej jednak wynikają niekiedy pewne sytuacje, które wymuszają wymianę odbudowy. Bardzo duża siła żucia, czy uraz wypadkowy mogą spowodować pęknięcie porcelany licówki, tak jak może dojść do pęknięcia czy złamania zęba naturalnego. Należy zachować ostrożność przy sportach i innych potencjalnie urazowych sytuacjach. Przy uprawianiu kontaktowego sportu należy nosić szynę ochronną. Pęknięcie czy złamanie zazwyczaj wymaga wykonania na nowo odbudowy, ale niekiedy poddaje się naprawie.

Korony i Mosty Pełnoceramiczne

Szalony rozwój stomatologii nie ominął protetyki. Współczesne techniki odbudowy utraconych tkanek zęba to nie tylko wypełnienia, ale także estetyczna odbudowa protetyczna. Uzupełnienia protetyczne pełnoceramiczne są najlepszym rozwiązaniem dla Pacjentów oczekujących uzupełnień o najwyższej estetyce.

Pomimo, że metalowo-porcelanowe korony i mosty są wciąż standardem, który w wielu przypadkach umożliwia pełną rehabilitację jamy ustnej, to z punktu widzenia estetyki uzupełnienia takie nie zawsze spełniają oczekiwania Pacjentów. Metal podbudowy jest nieprzezierny i odbija światło w niekorzystny sposób, co może wpływać na sztuczny, matowy wygląd całej odbudowy. Im więcej światła w sztucznej koronie tym bliżej naturalnych ludzkich zębów. Pamiętajmy , że niektóre materiały jak metale nie przepuszczają światła a więc pomimo perfekcyjnego wykonania nigdy nie osiągniemy sukcesu estetycznego.

W przeciwieństwie do nich korony i mosty pełnoceramiczne zbudowane z naturalnych materiałów są tak podobne do prawdziwych zębów, że nie można ich odróżnić. Mają taką samą przepuszczalność światła jak w przypadku zębów naturalnych. Dlatego obecna protetyka stosuje coraz więcej materiałów o zwiększonej przeświecalności (ceramika). Ceramika posiada ogromnie pozytywny wpływ na dziąsła Pacjenta. Żaden inny materiał stosowany dotychczas w stomatologii nigdy nie miał tak wielkiej biozgodności. Przy ceramice dziąsło nie wykazuje stanów zapalnych. Materiał jest całkowicie wolny od uczuleń w przeciwieństwie do powszechnie stosowanych matali na bazie stopów chromo niklowych.

Korony pełnoceramiczne wykonane są na podbudowie tlenku glinu (system procera) i z tradycyjnej porcelany skaleniowej. stosuje się je najczęściej do uzupełnień zębów przednich. Charakteryzują się doskonałą estetyką- doskonale naśladują zęby naturalne, są biozgodne z tkankami miękkimi i nie dają uczuleń.

 

Korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu:

Cyrkon – materiał ceramiczny zbliżony do ideału. Od wielu lat jest on wykorzystywany w technologii kosmicznej. W medycynie został zastosowany jako materiał eliminujący stopy metali a w stomatologii stanowi podbudowę wielu prac protetycznych. Tlenek cyrkonu jest materiałem niezwykle wytrzymałym, wysoce estetycznym, w kolorze naturalnego zęba. Wytwarzany jest w oparciu o technologię komputerową, dzięki czemu uzyskuje się największą szczelność i dokładność. Jest biozgodny i nie daje uczuleń. Tlenek cyrkonu to obecnie materiał o najwyższych parametrach dla konstrukcji protetycznych.

 Prace na bazie cerkonu i tlenku glinu charakteryzują się najwyższą dokładnością, czyli maksymalną precyzją, bowiem wykonywane są w nowoczesnej technice CAD-CAM czyli komputerowego skanowania i frezowania

Biżuteria Nazębna

Biżuteria nazębna to najnowsze osiągnięcie stomatologii estetycznej. Moda na ozdoby przyklejane do szkliwa zęba przyszła do nas z USA i zdobywa coraz większą popularność także w Europie, gdyż niewielkim kosztem pozwala osiągnąć zwracający uwagę otoczenia efekt. Jest to doskonała alternatywa dla innych metod dekorowania ciała, gdyż jest całkowicie bezpieczna i odwracalna.

Biżuteria nazębna to elementy ze złota, cyrkonii lub szkła kryształowego mocowane do powierzchni zęba bezinwazyjnie (bez wiercenia) za pomocą specjalnego kleju kompozytowego stosowanego również przy mocowaniu zamków ortodontycznych) co gwarantuje, że powierzchnia zęba nie zostanie uszkodzona w czasie montażu, usunięcia lub wymiany na inny wzór. Procedura montowania ozdoby jest prosta i bezpieczna. Fachowe umocowanie gwarantuje bardzo dobrą przyczepność. Ozdoba może zostać zdjęta z zęba w dowolnym czasie przez lekarza stomatologa i po wypolerowaniu szkliwa powierzchnia zęba pozostaje nienaruszona. Biżuteria utrzymuje się na zębach od kilku miesięcy do ponad roku, w tym czasie nie ma żadnych ograniczeń co do sposobu żucia pokarmów czy sposobów dbania o higienę jamy ustnej.

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE:

 • Zabieg mocowania biżuterii nazębnej nie jest ani bolesny ani inwazyjny. Nie wymaga znieczulenia
 • Biżuteria może być przymocowana na górnych przednich zębach lub w odcinku bocznym
 • Biżuteria nazębna jest ozdobą, która utrzymuje się na zębach przez kilka lat
 • Jeżeli masz ochotę zamienić kryształ na inny lub go usunąć, może to być wykonane przez naszych stomatologów w każdej chwili.
 • Każda osoba ze stałymi zębami może mieć nałożoną biżuterie nazębną. Rozmaitość kryształów pozwala na wybór idealnej biżuterii do każdego wieku oraz płci.
 • Ozdobne kamienie mogą być mocowana na zębach naturalnych jak i odbudowanych protetycznie.

Nasze Usługi:

Implanty

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse sollicitudin mauris elit, sit amet tempus purus ornare et. Suspendisse et leo dolor. Proin luctus nulla eget lectus sodales efficitur. Donec eget maximus elit, a volutpat dui. Fusce blandit nulla nec viverra egestas. Morbi fermentum congue ligula in viverra.

Ortodoncja

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse sollicitudin mauris elit, sit amet tempus purus ornare et. Suspendisse et leo dolor. Proin luctus nulla eget lectus sodales efficitur. Donec eget maximus elit, a volutpat dui. Fusce blandit nulla nec viverra egestas. Morbi fermentum congue ligula in viverra.

Stomatologia Estetyczna

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse sollicitudin mauris elit, sit amet tempus purus ornare et. Suspendisse et leo dolor. Proin luctus nulla eget lectus sodales efficitur. Donec eget maximus elit, a volutpat dui. Fusce blandit nulla nec viverra egestas. Morbi fermentum congue ligula in viverra.

Protetyka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse sollicitudin mauris elit, sit amet tempus purus ornare et. Suspendisse et leo dolor. Proin luctus nulla eget lectus sodales efficitur. Donec eget maximus elit, a volutpat dui. Fusce blandit nulla nec viverra egestas. Morbi fermentum congue ligula in viverra.

Wybielanie

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse sollicitudin mauris elit, sit amet tempus purus ornare et. Suspendisse et leo dolor. Proin luctus nulla eget lectus sodales efficitur. Donec eget maximus elit, a volutpat dui. Fusce blandit nulla nec viverra egestas. Morbi fermentum congue ligula in viverra.

Bezbolesne Ekstrakcje

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse sollicitudin mauris elit, sit amet tempus purus ornare et. Suspendisse et leo dolor. Proin luctus nulla eget lectus sodales efficitur. Donec eget maximus elit, a volutpat dui. Fusce blandit nulla nec viverra egestas. Morbi fermentum congue ligula in viverra.

Adres:
Wojkowice ul. Zdrowa 6
55-020 Żórawina

Godziny pracy: Pon. – Pt.: 8.00 -21.00, Sob. 8.00-14.00
Rejestracja On-line: Zarejestruj Wizytę Online