Protetyka
Kliknij nazwę na belce poniżej aby przeczytać więcej
KORONY
W przypadku utraty pojedynczego zęba, aby zrobić klasyczny most musimy spiłować często zdrowe zęby sąsiednie. Możemy jednak wprowadzić implant do luki między zębowej i na nim zamocować koronę.
Koronka jest trwale przykręcona maleńką śrubką do implantu, od wewnętrznej, niewidocznej strony lub po prostu cementowana jak korona na własnym zębie. Sposoby mocowania nadbudowy protetycznej na implantach są różne dla różnych systemów.
W odcinkach przednich, gdzie kosmetyka odgrywa decydującą rolę ,od zewnątrz – na powierzchni wargowej brzeg korony wnika pod dziąsło do złudzenia upodabniając się do naturalnego zęba.
MOSTY
Kiedy potrzebna jest odbudowa kilku zębów możemy wykonać kilkupunktową niezależną implantację i na niej oprzeć brakujące zęby .
Most jest uzupełnieniem stałym – nieruchomym utrzymującym się, na minimum dwóch filarach, z umieszczonym w środku przęsłem. Tymi podporami są implanty.
Maksymalnie, aby odtworzyć wszystkie zęby t.j.14 (przy całkowitym bezzębiu szczęki lub żuchwy) potrzeba sześciu, bądź siedmiu implantów.
Mosty hybrydy ( połączenie implantu z zębem własnym) nie mają długotrwałych klinicznych obserwacji użytkowania. Nie wykazano też gorszego rokowania co do utrzymania takich mostów niż mosty oparte wyłącznie na implantach. Ale ze względu na brak długoterminowych badań w tym temacie, jako filary dla mostów opartych na implancie i zębie wskazane są szczególnie zęby już koronowane, bądź też wymagające koronowania, przez co można zrezygnować z osadzania sąsiedniego implantu. Inaczej zaleca się nienaruszanie zębów własnych i stosowanie mostu opartego tylko na implantach.
PROTEZY CAŁKOWITE
Rekonstrukcją w przypadku bezzębia może być proteza całkowita. Jednak ci Pacjenci, którzy użytkują takie uzupełnienie, wiedzą jak wiele kłopotów może ono sprawiać.
Siły żucia przenoszone przez akryl protezy na kość powodują jej zanik. Zwłaszcza w żuchwie następuje tak duży zanik podłoża dla protezy, że po jakimś czasie nie ma się ona czego trzymać. To niestety skutkuje ruchomością protezy. Ruchomość uzupełnienia protetycznego, brak prawidłowych kontaktów artykulacyjnych i obniżona percepcja prowadzą do uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej i dolegliwości bólowych oraz przyśpieszenia zaników podłoża kostnego. Te dolegliwości wynikające z ruchomości protez całkowitych (a w szczególności protezy całkowitej dolnej) powodują dyskomfort Pacjenta podczas ich użytkowania a także sprawiają problemy podczas jedzenia.
Implanty zapewniają dodatkowe umocowanie i fantastycznie stabilizują protezy.
Liczba implantów potrzebnych do wykonania protezy nakładowej w żuchwie wynosi od 2 do 6 i zależy od rodzaju planowanej protezy, miejscowych warunków anatomicznych i możliwości finansowych Pacjenta. Ze względu na sposób obciążenia podłoża protetycznego rozróżniamy dwa rodzaje protez nakładowych:
– protezy – mosty oparte całkowicie na implantach,
– protezy oparte zarówno na implantach, jak i na podłożu śluzówkowo-kostnym.
Przy zastosowaniu dwóch implantów umieszcza się je z reguły w miejscu kłów. Planując podparcie protezy nakładowej na czterech implantach, rozmieszczamy je w polu trapezu. Zarówno dwa, jak i cztery implanty najlepiej szynować retencyjną belką.
Zaletą zastosowania czterech implantów jest wyeliminowanie dodatkowo rotacji przednio-tylnej protezy, która może występować przy belce opartej na dwóch odbudowach. Implanty wprowadza się w przedniej części trzonu żuchwy pomiędzy otworami bródkowymi. Jakość wyrostka bezzębnego i kości w tym odcinku żuchwy jest z reguły dobra. Przy dwóch wszczepach umieszczanych w odcinku przednim można również zastosować zatrzaski punktowe, które utrzymują protezę.
Implanty ortodontyczne (mini implanty)
W celu zakotwiczenia ortodontycznego, ze względu na możliwość umiejscowienia ich w każdym obszarze wyrostka zębodołowego, coraz powszechniejsze stają się mini implanty.
Wymiary mini implantu wynoszą 1,2mm średnicy i 6mm długości. Są więc na tyle małe, aby nie powodować uszkodzeń kości. Mogą być usunięte w każdej chwili, gdy nie będą już potrzebne. Wygojenie kości po usunięciu mini implantu następuje bardzo szybko.
Profilaktyka i higiena
Regularna, dokładna higiena jamy ustnej, połączona z profesjonalnym oczyszczaniem zębów przez higienistkę sprawi, że nowe zęby będą służyć przez wiele lat.
Żywotność zarówno naturalnych zębów, jak i tych odbudowanych na implantach, zależy w dużej mierze od samodyscypliny Pacjenta w przestrzeganiu nienagannej higieny. Nowe zęby należy regularnie szczotkować, nitkować przestrzenie między zębowe. Czynności najlepiej powtarzać 3 razy dziennie po każdym posiłku. Przynajmniej raz na 6 miesięcy Pacjent powinien korzystać z zabiegu profesjonalnej higienizacji, czyli dokładnego oczyszczenia zębów z kamienia naddziąsłowego oraz tego groźniejszego, poddziąsłowego.
Pojedyncze uzupełnienie
W przypadku pojedynczego uzupełnienia zęba odbudowanego na implancie, szczególnie ważne jest stosowanie nici dentystycznej. Porcelanowa korona łączy się z implantem pod dziąsłem, czego konsekwencją może być zaleganie płytki nazębnej, której nie można usunąć szczoteczką, a jedynie nitką dentystyczną.
Uzupełnienie wielopunktowe
Najbardziej efektywnym sposobem na utrzymanie właściwej higieny w przypadku odbudowy wielopunktowej (mostu) są specjalne, małe szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Jest to doskonałe rozwiązanie do czyszczenia trudno dostępnych miejsc pod mostami.
Adres:
Wojkowice ul. Zdrowa 6
55-020 Żórawina
tel. 71 316 40 27
Godziny pracy: Pon. - Czw.: 8.00-20.00, Pt: 8.00-18.00
Rejestracja On-line: Zarejestruj Wizytę Online
Potrzebujesz pomocy? Nie zwlekaj.
Zadzwoń i umów wizytę jak najszybciej.