Ortodoncja

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń na 71 316 40 27 i umów wizytę jak najszybciej.

Kliknij nazwę na belce poniżej aby przeczytać więcej

Ortodoncja

Obecnie leczenie ortodontyczne jest możliwe nie tylko u dzieci w wieku szkolnym, ale również u osób dorosłych. Czasami leczenie ortodontyczne jest etapem wstępnym u Pacjentów leczonych protetycznie lub implantologicznie.

Celem aparatów ortodontycznych jest korygowanie wad zębowych i zgryzowych. Wykorzystując działanie sił na zęby i szczęki, można spowodować przesunięcia zębów oraz nadać szczękom określony kierunek wzrostu.

Aparaty ortodontyczne stałe czy ruchome?

Aparaty ruchome są wkładane i wyjmowane z ust przez Pacjenta. Najskuteczniej działają one w wieku rozwojowym, tzn. w okresie wzrostu u dzieci i młodzieży. W zależności od wady zgryzu stosuje się różne modyfikacje aparatów.

Czas leczenia aparatami ruchomymi jest uzależniony od rodzaju wady, wieku Pacjenta oraz ilości godzin, które Pacjent przeznacza na noszenie aparatu. Noszenie ich tylko w nocy jest niewystarczające. Aby oczekiwać skutecznych efektów leczenia, aparat należy nosić 6-8 godzin w ciągu dnia oraz całą noc.

Aparaty stałe to najczęściej różnego rodzaju zamki metalowe, ceramiczne lub plastikowe przyklejane na zębach Pacjenta. Lekarz mocuje je w gabinecie stomatologicznym. Pacjent sam nie może zdjąć aparatu w trakcie całego leczenia.

Aparaty stałe wywierają ciągłą i słabą siłę na zęby. W związku z tym, że siły te oddziaływają na zęby cały czas, 24 godziny na dobę, efekty leczenia są dość szybko zauważalne, nawet po 2-4 miesiącach.

Zamki metalowe i ceramiczne mają takie samo działanie i funkcję. Zasadniczą różnicą między nimi jest kwestia estetyki. Zamki ceramiczne są wykonane w kolorze zębów, a zatem bardzo mało widoczne podczas rozmowy.

Aparaty stałe wymagają większej dyscypliny i bardzo dokładnej higieny jamy ustnej. Pacjent zostaje poinformowany przez lekarza ortodontę o metodach czyszczenia oraz o specjalnych szczotkach, aby mycie zębów i aparatów było skuteczne.

Przed założeniem aparatów stałych wszystkie zęby muszą być wyleczone, a ewentualny kamień nazębny usunięty.

Aparaty stałe doskonale nadają się do ortodontycznego ściągania zębów zatrzymanych w kości. Po chirurgicznym odsłonięciu zatrzymanego zęba łączy się go z aparatem stałym za pomocą specjalnego wyciągu i wprowadza w odpowiednie miejsce łuku zębowego.

Jak już było wspomniane, wiek Pacjenta nie jest przeszkodą w leczeniu aparatami stałymi. Ważny jest stan zębów i przyzębia. Dlatego też aparaty stałe można stosować nawet u 50-latków.

Informacje ogólne

LECZENIE

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która specjalizuje się w rozpoznawaniu, zapobieganiu oraz leczeniu wad zębowych i twarzowych.

Ostatnie dziesięciolecie to w ortodoncji techniczna rewolucja. Nowe materiały i techniki umożliwiły powstanie aparatów ortodontycznych zdecydowanie bardziej estetycznych i komfortowych dla Pacjenta oraz skróciły czas leczenia.

Zamki ortodontyczne klejone są bezpośrednio na zęby Pacjenta. Są to małe urządzenia używane do przymocowania wykonanego z drutu łuku, którym przesuwa się zęby. Wspomniane łuki także poddawane są ciągłym ulepszeniom. Nowe druty zrobione są ze stopów metali, które są bardziej giętkie i zachowują pierwotny kształt. Dzięki temu wymagają niewielu wymian oraz są łatwiejsze do zastosowania, co w konsekwencji zmniejsza liczbę wizyt kontrolnych.

Estetyczne zamki ortodontyczne mogą być w kolorze zęba lub całkowicie przeźroczyste. Ponieważ są one mniej widoczne, pomagają wyeliminować skrępowanie towarzyszące noszeniu metalowych aparatów ortodontycznych. Alternatywą są także aparaty językowe. Tu wszystkie zamki klejone są na wewnętrznej, językowej, powierzchni zęba. Niestety, aparaty językowe nie rozwiązują wszystkich problemów ortodontycznych, tak więc wybór rodzaju leczenia należy koniecznie omówić z lekarzem ortodontą.

W leczeniu systemem Damona wykorzystujemy zamki bezligaturowe, zaawansowane technologicznie łuki oraz małe siły. W większości przypadków jest to leczenie bezekstrakcyjne, przebiega szybciej i przy mniejszym dyskomforcie w porównaniu z metodą tradycyjną.

Aparaty ortodontyczne mogą zwiększyć samoocenę niezależnie od wieku Pacjenta. Zaleca się, aby każde dziecko odbyło wizytę u ortodonty nie później niż w 7 roku życia. Wczesne leczenie ortodontyczne może wyeliminować potrzebę zastosowania bardziej radykalnych środków w przyszłości. Szybsza interwencja może też uczynić łatwiejszym zakończenie terapii w późniejszym wieku.

Proste zęby i zdrowy uśmiech są inwestycją, która przynosi zysk przez całe życie!

Nowa metoda leczenia ortodontycznego bez użycia zamków- INVISALIGN 

Każdy z nas pragnie mieć piękne, proste zęby, ale nie każdy chce nosić zamki ortodontyczne.

Invisalign to innowacyjna metoda leczenia wielu wad zgryzu, począwszy od zębów stłoczonych lub z dużymi przestrzeniami, zgryzu krzyżowego, kończąc na leczeniu przodozgryzu i tyłozgryzu.

Plan leczenia Invisalign jest tworzony indywidualnie dla każdego Pacjenta.

Przed opracowaniem leczenia lekarz specjalizujący się w metodzie Invisalign wykona wyciski zębów, aby upewnić się czy można je będzie wyprostować za pomocą systemu Invisalign.

Po zatwierdzeniu takiej możliwości zostanie opracowany szczegółowy plan leczenia z wykorzystaniem ClinCheck, naszego narzędzia do tworzenia wirtualnego, trójwymiarowego projektu terapii.

Oprogramowanie ClinCheck prezentuje sekwencję ruchów zębów, które następują w trakcie leczenia. Dzięki temu jeszcze przed rozpoczęciem kuracji można zobaczyć jak zęby będą wyglądać po jej zakończeniu.

Do leczenia dostaje się zestaw specjalnych przezroczystych nakładek – alignerów.

W trakcie leczenia Invisalign, każdy zestaw wykonanych indywidualnie alignerów należy nosić przez dwa tygodnie. Wraz ze zmianą kolejnych kompletów alignerów, zęby zaczynają się stopniowo, milimetr po milimetrze, przesuwać do zaplanowanej pozycji.

W tym czasie lekarz monitoruje postęp leczenia.

Czas trwania terapii jest różny dla każdego Pacjenta i zależy od złożoności danego przypadku.

Ze względu na to, że nakładki alignery są prawie całkowicie niewidoczne, metoda ta pozwala normalnie i bez skrępowania funkcjonować. Większość osób nie zauważy, że Pacjent nosi aparat!

Takim leczeniem ortodontycznym w naszej klinice zajmuje się dr Ewa Mazurec.

Współczesna medycyna coraz bardziej wykorzystuje do planowania i leczenia nowe technologie cyfrowe. Tak jak w ostatnim numerze opisywałem najnowszy tomograf oraz jego ogromne możliwości, tak w tym artykule chciałem przedstawić Państwu ogromny przełom w leczeniu ortodontycznym.

Pytania i Odpowiedzi

Leczeniem ortodontycznym w naszej klinice zajmuje się dr Ewa Mazurec.

Kiedy można założyć stały aparat?

Aparat stały można założyć jedynie pacjentom ,którzy mają wszystkie zęby zdrowe oraz oczyszczone z osadu i kamienia.

Dlaczego należy przychodzić regularnie na wizyty kontrolne?

Podczas wizyt kontrolnych lekarz sprawdza działanie aparatu, aktywuje do dalszego działania. Opuszczanie wizyt kontrolnych przedłuża czas leczenia.

Czy zakładanie stałego aparatu boli?

Zdecydowanie nie, ale jest czasochłonne, więc wymaga od pacjenta cierpliwości.

Czy zakładanie stałego aparatu boli?

Zdecydowanie nie, ale jest czasochłonne, więc wymaga od pacjenta cierpliwości.

Czy można jeść i gryźć wszystkie rodzaje pokarmów?

W trakcie leczenia aparatem stałym nie wolno jeść lepkich i twardych pokarmów, np. orzechy, nasiona, surowa marchew. Również zabronione jest żucie gumy.

Co to jest leczenie retencyjne?

Leczenie retencyjne polega na przyklejeniu od wewnętrznej powierzchni zębów retainera (cienkiego płaskiego drutu pokrytego kompozytem) lub noszeniu płytek retencyjnych (aparat zdejmowany).W trakcie leczenia pacjent również musi zgłaszać na wizyty kontrolne.

Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

Efekt leczenia ortodontycznego umożliwia zachowanie w zdrowiu zębów, przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych przez wiele lat. Niweluje niektóre wady wymowy, służy poprawie estetyki.

Jak dbać o zęby podczas leczenia?

Należy poświęcić więcej czasu na higienę, tak by wszystkie powierzchnie zębów i elementy aparatu stałego starannie oczyścić. Służą do tego specjalne akcesoria takie jak szczoteczki ortodontyczne, wyciorki, nitki z utwardzoną końcówką, pasty, płyny do płukania.

Czy aparat przeszkadza w całowaniu?

Wręcz przeciwnie, dostarcza dodatkowych, niespotykanych doznań.

Adres:
Wojkowice ul. Zdrowa 6
55-020 Żórawina
tel. 71 316 40 27

Godziny pracy: Pon. - Pt.: 8.00 -20.00
Rejestracja On-line: Zarejestruj Wizytę Online

Potrzebujesz pomocy? Nie zwlekaj. Zadzwoń i umów wizytę jak najszybciej.